Our Blog

Akustik Paneller

Ses kalitesinin büyük önem taşıdığı sinema salonu, tiyatro salonu, konferans salonu, ses kayıt stüdyoları, ev sineması, açık ofisler, toplantı odaları gibi mekânlarda uygun akustik düzenleme yapılması bir zorunluluktur. Bu mekânlarda; duvar, tavan ve zemin yapıları ve boyutları, mobilya malzemeleri, pencereler ve bu ekipmanların oda içi düzeni akustik açısından büyük önem taşımaktadır.

Ses kaynağından yayılan bir ses dalgası oda içinde farklı materyaller ve şekillerden oluşan cisimlere çarpar. Bu süreçte ses dalgaları belirli ölçüde çarpmış olduğu cismin bünyesinde sönümlenir. Sönümlenemeyen ses dalgaları ise çarpma açısına bağlı olarak yeni bir yön kazanarak üzerinde kalan enerjisi ile oda içindeki yoluna devam eder. Karşılaştığı diğer yüzeylerde de aynı şekilde yolculuğuna devam eder. Bu esnada ses kaynağından yayılan farklı frekans ve güçteki ses dalgaları da peşin sıra benzer bir yolculuğa çıkarlar. Sonuç olarak, uygun akustik yapılanması yok ise, oda içinde ses dalgalarının bir kargaşası ortaya çıkar. Dolayısı ile ses dalgalarının oda içindeki hareketleri bir orkestra şefi tarafından yönlendiriliyormuş gibi yönetilmesi gerekir.

Uygun akustik ortamı oluşturabilmek için kullanılan en önemli araçlar akustik panellerdir. Akustik paneller mekânın özelliğine bağlı olarak akustik ihtiyaca göre kumaş akustik panel, keçe akustik panel, sünger akustik panel veya ahşap akustik panel olabilir. Akustik paneller, akustik işlevlerine göre yutucu, yutucu-yansıtıcı ve yansıtıcı olarak sınıflandırılabilir. Akustik mimari projeye göre ihtiyaç duyulan akustik paneller duvar ve/veya tavana yatay, dikey veya açılı olarak monte edilir.

Kumaş veya keçe akustik panellerde kaplama malzemesinin altında taş yünü, akustik sünger, akustik yanmaz sünger, melamin sünger (basotect) gibi yüksek ses yutucu özelliğe sahip materyaller kullanılarak akustik panelin performansı arttırılır. Sinema duvarlarında kumaş panel yerine akustik kumaş kaplama yöntemi ile de akustik uygulama yapılabilir.

Akustik panellerin ana amacı salonda akustik düzenleme sağlamaktır. Bunu yanında kısmi ses yalıtımı da sağlar. İhtiyaç halinde ses yalıtım malzemesi takviyesi ile ses yalıtımı özelliği de arttırılabilir. Akustik paneller salonda en üstte kalan uygulama olduğu için aynı zamanda görsellik yönünden de önem taşır. Farklı materyal, renk ve desendeki dekoratif akustik panellerle mimari açıdan arzu edilen görsellik de sağlanabilir.

SMARTO akustik paneller konusundaki tecrübe ve imkânlarını sizlerle paylaşmaya her zaman hazırdır.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!