Our Blog

Ses Yalıtımı ve Akustik Düzenleme Nedir?

Gürültü; özellikle çarpık kentleşmenin fazla olduğu yerlerde insan sağlığı ve konforunu olumsuz yönde etkileyen önemli etkenlerden birisi olarak sayılmaktadır. Fabrikalar, havaalanları, yüksek sesle yapılan çeşitli maksatlı anonslar, trafik, diskotek/pub gibi mekânlar, komşu evden gelen sesler derken gürültü günlük yaşamda farklı dozlarda algılanmakta ve rahatsız edici olmaktadır. Ses yalıtımı ihtiyacı olan bu mekanlardaki istenmeyen bu gürültüler, insanları daha agresif bir hale getirerek psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Gürültü ile mücadelede temel olarak ses yalıtımı ve akustik düzenleme yöntemleri kullanılmaktadır.

Ses yalıtımı; ev, okul ve işyeri gibi bina ve çevresinde istenmeyen sesleri izole ederek, gürültü ve zararlı etkilerinden korumak için yapılan uygulamalardır. Ses yalıtımı aynı zamanda; kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu, kütüphane gibi mekânlarda istenmeyen ses geçişlerini önleyerek, ideal ortamın sağlanması için uygulanır.  Ayrıca; yüksek seviyede gürültü yayan jeneratör, hidrofor, makina dairelerinin çevreye verdiği rahatsızlığı azaltmakta kullanılmaktadır.

Gürültü; uygun olmayan bir yapıda, farklı frekans bileşenlerine sahip, genellikle zamana göre değişen ve istenmeyen seslerin tanımıdır. Ses yalıtımı ise, gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararları ve çalışma ortamlarında yaratacağı olumsuzlukları minimuma indirmek için alınan önlemler şeklinde tanımlanabilir.

Özellikle kütüphane, ofis, tedavi merkezleri gibi bazı alanlarda, düşük ses seviyesi yapılan işin olmazsa olmazlarındandır. Radyo yayıncılığı ve müzik stüdyoları gibi ses seviyesinin düşük olması gereken alanların yanı sıra, hastane ve okulların da gürültüden arındırılması gerekmektedir. Bu tür mekânlarda uygun ortamı sağlamak için gürültü ile mücadele etmek birinci sırada gelmektedir.

Gürültü çalışanların verimini düşürmekte, dikkat dağınıklığına sebep olarak iş kazalarını beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda düşen iş verimliliği ile birlikte, kurumlar ekonomik zarara uğramaktadır. Bu etkinin bir benzeri eğitim gören öğrencilerde de gözlenmektedir. Gürültüye maruz kalan öğrenciler yaşadıkları dikkat eksikliğiyle, konsantrasyon sorunu yaşamakta, verilen bilgileri tam olarak algılayamamaktadır. Kişilerin yaşam faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için ses yalıtımı ile gürültüden arındırılmaları gerekmektedir.

Akustik düzenleme ve ses yalıtımı kavramları zaman zaman karıştırılabilmektedir. Akustik düzenleme, kapalı alanlarda ses yansımalarının düzenlenmesi işlemine verilen isimdir. Ses yalıtımı ise, iletilen seslerin miktarını azaltmak için oluşturulan sistemdir.  Smarto’nun tecrübeli ekibinin yürüteceği projelendirme çalışmasının ardından yapılacak akustik ve ses izolasyon uygulamalarıyla gürültü kirliliğinden kurtulabilir, yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Ses bariyerleri, ses yutucu süngerler, akustik kumaş panel uygulamaları, taşyünü veya yanmaz akustik sünger üzerine akustik kumaş kaplama metotları, akustik ahşap paneller, üç boyutlu akustik paneller, dekoratif akustik paneller projelerimizde ihtiyaç duyulan ses yalıtımı (ses izolasyonu) ve akustik düzenleme için kullanılan araçlardır. Smarto; uygulamalarında ses yalıtımı ve akustik düzenleme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde projelendirme yaparken, aynı zamanda, mekânın görsel açıdan müşterilerimizin zevkine uygun olarak tasarlanması için öneriler sunar ve uygular.

 

 

Tags: , , , , , , , , , ,

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!